Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Портал по энергосбережению ЭСКО

 

Журнал Тепловые насосы

Розвиток системи  зовнішнього освітлення серед пріоритетів міської влади

Іллічівськ

Передумови 

Іллічівськ,  одне із наймолодших міст в Україні, отримав статус міста у 1973 році. Нині - це сучасне місто європейського типу.

Зовнішнє освітлення міста формує його власне обличчя, оскільки є не лише одним з елементів благоустрою, а й чинником комфорту та безпеки. У добро освітленому місті приємно жити, працювати, приймати гостей, відпочивати. Освітлення вулиць у темну пору доби підвищує безпеку руху транспорту та пішоходів, сприяє збереженню громадського спокою.

Тому міська влада Іллічівська приділяє належну увагу розвитку та удосконаленню системи міського освітлення.

Ще у 1974 році при Іллічівському комбінаті комунальних підприємств було створено дільницю з обслуговування зовнішнього освітлення, у складі однієї автовишки, одного майстра та двох електриків. На той час лише частково освітлювалися вулиці Леніна та Миру (нині вул. Данченка).

Станом на 2010 рік система зовнішнього освітлення території Іллічівської міської ради складається з 68,4 км кабельних мереж; 40 шаф управління з вбудованими астрономічними годинниками для автоматичного вмикання-вимикання; 40 багатотарифних лічильників, 1354 опор освітлення, 2729 світильників з енергозберігаючими та натрієвими лампами.  

 

Практика та результати 

Серед головних завдань міської влади щодо системи зовнішнього освітлення на сучасному етапі є  впровадження енергозберігаючих та обладнання, відновлення кабельних та повітряних мереж, капітальний ремонт та заміна обладнання і світильників, монтаж нових ліній.

Ці задачі успішно реалізуються. Так проведено заміну 100 % лічильників на багатотарифні, ламп розжарювання  - на енергозберігаючі та натрієві. Ці заходи дозволили зекономити 65% вартості електроенергії, що використовується на зовнішнє освітлення. .

За 2009 рік оплата електроенергії за пільговим «нічним» тарифом  (0,1533 грн. за 1 кВт) за багатотарифними лічильниками фактично склала 651564,82 грн., при цьому, якби розрахунки велися за звичайними індукційними приладами обліку та діючим тарифом (0.613 грн. за 1 кВт), треба було б сплатити 1076916,91 грн. Отже, у грошовому виразі отримана економія складає 425352,71 грн. Перехід на натрієві та енергозберігаючі лампи дозволяє зекономити 41224,56 кВт в рік, тобто 25270,0 грн.

Слід відмітити, що лампи розжарювання не використовуються в Іллічівську з 2001 року, лічильники замінено у 2004 році, а ртутні лампи не застосовуються з 2008 року.

Лише за останні три місяці за кошти місцевого бюджету в місті було проведено реконструкцію мереж зовнішнього освітлення з заміною застарілих залізобетонних опор на оцинковані з монтажем нових світильників та ілюмінації по вулицям Леніна, Парковій, пров. Шкільному, Молодіжному парку. Капітальний ремонт освітлення виконано біля всіх шкіл міста. На міському цвинтарі змонтовано систему зовнішнього освітлення, яка управляється автоматично. Належна увага приділяється освітленню вулиць населених пунктів, які розташовані на території міської ради – смт. Олександрівка, села Малодолинське та Бурлача Балка.   

На 2010 рік заплановано впровадження безпровідної автоматизованої системи управління всією мережею вуличного освітлення Іллічівська. За підрахунками фахівців для цього нововведення необхідно 550 тис грн. Ці кошти окупляться за сім місяців за рахунок виключення витрат на щоденні об’їзди з перевірками  вмикання та роботи освітлення, об’їзди всіх шаф для зняття показників лічильників.

Автоматизована система керування зовнішнім освітленням передбачає такі функції:

-       забезпечення автономної роботи (вмикання-вимикання вечірнього та нічного освітлення у заданий час протягом року);

-       відправлення диспетчеру електронних повідомлень про будь-які зміни стану шафи управління;

-       контроль у шафах управління наявності вхідних фаз, цілісності запобіжників та ліній телеметрії, справності контакторів;

-       сигналізація відкривання дверей шаф управління;

-       зчитування показників лічильників та передача їх диспетчеру;

-       прийом та виконання команд диспетчера.

Будь-які дії, що відбуваються в системі зовнішнього освітлення, записуються у пам'ять комп’ютера та відображаються на моніторі, що дозволяє у випадках аварійних ситуацій терміново вжити заходи з їх усунення.

У найближчих планах також завершення створення мережі освітлення вулиць міста та внутрішньоквартальних територій.

Важливе місце у системі зовнішнього освітлення Іллічівська займає ілюмінація, яка є предметом особливої гордості жителів  міста. Декоративні ліхтарі вмикаються не лише на свята, а й виконують функції  зовнішнього освітлення. Родзинки міської ілюмінації – зоряне небо у парку Приморському, різнокольорові кулі на вул. Леніна, новорічна ілюмінація.

 

Інформація для контактів

 Відділ комунального господарства та благоустрою

Іллічівськом міської ради

вул. Леніна, 33, м. Іллічівськ,

Одеська область, 68001

тел. 04868 - 6 00 78, 3 46 14

Джерело: http://www.auc.org.ua