Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Впровадження когенераційних установок на МКП «Хмельницьктеплокомуненерго»

 Хмельницький

Передумови 

У 2002 році в Хмельницькому була затверджена концепція розвитку комунальної електроенергетики міста, головними цілями якої було визначено  енергозбереження, зменшення витрат на виробництво теплової енергії, скорочення викидів шкідливих речовин в атмосферу. Тоді в міському комунальному господарстві було започатковано нову галузь – електроенергетику, і почалося   впровадження газопоршневих мініелектростанцій (когенераційних установок) на котельнях міста. Головні переваги цього обладнання – високі техніко-економічні показники та невеликий термін окупності затрат. 

Практика

Перша когенераційна установка була введена в дію на МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» в грудні 2003 року. За фінансової підтримки міської влади була придбана установка потужністю 500 кВт для комбінованого виробництва електричної та теплової енергії виробництва АТ “Первомайськдизельмаш”. Підприємство почало поступове впровадження когенераційних установок на котельнях міста. Через два роки, у жовтні 2005, їх вже працювало п’ять.  А в листопаді 2005 року на котельні ЗМР-1,3,4  був встановлений газопоршневий агрегат виробництва фірми FG Wilson когенераційної міні-ТЕЦ потужністю 1МВт. Цю установку підприємство орендує у ДП «Енергія поділля». Шоста і сьома установки були введені в дію протягом 2008 року. 

Підприємство впроваджує когенераційні установки переважно за власні кошти, але не без підтримки міської влади. Зокрема у 2008 році із міського бюджету було виділено 1 200 тис.грн. на встановлення когенераційного агрегату в котельні по вул. Кам’янецькій, 46/1.

Для досягнення стовідсоткового забезпечення власних потреб в електричній енергії в 2009 році комунальне підприємство реалізувало проект зі збільшення потужності до 1 МВт в котельні по вул. Рибалка, 32 - введена в експлуатацію ще одна когенераційна установка потужністю 0,5 МВт.

На сьогоднішній день підприємство експлуатує дев`ять когенераційних установок (вісім власних і одна орендована) загальною потужністю 4,95 МВт.

 

Результати 

За весь час з початку впровадження когенераційні установки в Хмельницькому  виробили 104,6 млн. кВт-год електроенергії. Її собівартість майже втричі нижча ніж тої, що купується в обленерго. Так у 2010 році середня вартість електричної енергії за тарифом, встановленим НКРЄ для м. Хмельницького, становить 70 коп./кВт (без ПДВ), а собівартість власновиробленої електроенергії  на МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» – 28,90 коп./кВт. Завдяки використанню підприємтсвом власновиробленої  електричної енергії економія коштів з початку 2010 року становить 4768,0 тис. грн., за весь період впровадження - 22723,9 тис. грн.

Всі установки включені в паралельну роботу з енергосистемою.

В опалювальний період підприємство майже на 100 % забезпечує свої потреби власною електричною енергією. А влітку надлишкову електрику продає іншим комунальним підприємствам. Починаючи з 2006 року по даний час підприємством  було продано власної електричної енергії 13067 тис.кВт/год на суму 5783,2 тис. грн.

Завдяки тому, що підприємство на технологічні потреби використовує власновироболену електричну енергію, вартість теплової енергії, яку воно виробляє, зменшилася на 4 відсотки, а питома вага електрики у собівартості тарифу зменшилася з 10 до 3 відсотків.

Кошти, зекономлені завдяки зменшенню витрат, та додаткові доходи від реалізації надлишку електричної енергії дають можливість комунальному підприємству впроваджувати  енергозберігаючі технології і надалі розвивати електроенергетику на своїх потужностях. Згідно з затвердженою концепцією планується ввести в експлуатацію ще три когенераційні установки.

 

Інформація для контактів 

Хмельницьке міське Комунальне підприємства «ХМЕЛЬНИЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО»
вул. Пересипкіна, 5, м. Хмельницький, 29009, тел./факс 03822-70 06 35 

Джерело: http://www.auc.org.ua