Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Портал по энергосбережению ЭСКО

 

Журнал Тепловые насосы

Досвід міста в реалізації енергозберігаючих заходів та впровадженні енергоефективних технологій

 Алчевськ

Передумови 

Протягом останніх років в Алчевську активно реалізуються енергоефективні проекти та заходи. Так за 2007-2010 роки на ці цілі витрачено 3,8 млрд. грн., з яких 14,2 млн. грн. у житлово-комунальному господарстві.

В результаті проведення енергозберігаючих заходів у сфері ЖКГ знижено споживання води на міських котельнях (річна економія - 2,5 млн. грн.), зменшено споживання природного газу на котельні «Заводская» (з 33 млн. куб. м у 2006 році до  23 млн. куб. м у 2009 році) за рахунок використання альтернативного виду палива – коксового газу.

На сьогоднішній день в Алчевську більше 96 відсотків багатоквартирного житлового фонду оснащено приладами обліку споживання питної води та близько 26 відсотків – обліку теплової енергії.

Серед пріоритетів міської влади - підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, посилення енергетичної безпеки, покращення якості енергетичних послуг, захист навколишнього природного середовища та забезпечення сталого розвитку територіальної громади. Алчевськ є членом Асоціації «Енергоефективні міста України». В місті розробляються та реалізуються енергозберігаючі проекти, екологічні програми, впроваджуються нові інструменти управління.

 

Нововведення та результати 

Проект «Підвищення ефективності водопостачання міста Алчевська» був реалізований У 2008 році за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку(USAID)  та співфінансування Фонду розвитку міста Алчевська силами фахівців «Інституту місцевого розвитку» та комунального підприємства «Алчевське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (КП «АВУВКГ»)

Метою проекту було визначено:

-       дослідження та оцінка стану системи водопостачання міста;

-       оцінка втрат води та визначення причин;

-       реалізація заходів щодо зниження втрат та стабілізації водопостачання.

Загальна  вартість  проекту склала 2,6 млн. грн., в тому числі 700 тис. грн. – кошти проекту USAID «Економічний розвиток міст», 1,3 млн. грн. – кошти Фонду розвиту міста Алчевськ та по 300 тис. грн. – власні кошти міського бюджету та КП «АВУВКГ».

В результаті реалізації проекту скорочено невиробничі витрати питної води в магістральних водогонах (з 38 до 32 відсотків) та у внітрішньобудинкових системах (більше, ніж на 10 відсотків). Окрім того, в процесі реалізації завдань проекту спеціалісти комунального підприємства здобули навички ефективної роботи. Також важливими наслідками проекту є усвідомлення споживачами важливості економії води та підвищення платіжної дисципліни. 

Нині продовжується робота з реалізації проекту «Реконструкція очисних споруд міста Алчевська». Його метою  є суттєве поліпшення якості водовідведення шляхом впровадження сучасних технологій, а також вторинне використання очищених стоків на технічні потреби комунальної теплоенергетики міста.

Загальна вартість проекту складає 161 млн. грн. Реалізація розпочата у 2006 році, на сьогодні освоєно 10,3 млн. грн.

Очікувані результати:

-       економія коштів комунального підприємства теплопостачання «Алчевськтеплокомуненерго», що витрачаються на закупівлю технічної води після очищення, складе 520 тис. грн. за опалювальний сезон;

-       покращання екологічного стану регіону за рахунок високого ступеню очищення стічних вод, які потрапляють у річку Біла, що має забезпечити система повної біологічної очистки, розроблена спільно американськими та українськими фахівцями.  

Проект «Оптимізація центрального теплопостачання житлового фонду та об’єктів соціальної сфери міста» розроблений за участі фахівців Київського Інституту проблем екології та енергозбереження. Його реалізація передбачає впровадження збирання низькопотенційного тепла систем охолодження технологічного обладнання Алчевського металургійного комбінату за допомогою теплових насосів потужністю 50 МВт для наступної генерації на котельні «Заводська». Вартість проекту 315 млн. грн. Також планується будівництво когенераційної установки потужністю 1 МВт на котельні «Східна», модернізація котельні центральної міської лікарні з застосуванням теплових насосів та сучасних водогрійних котлів, будівництво теплової насосної станції, яка використовуватиме низькопотенційне тепло каналізаційно-побутових стоків.

Ефектом від реалізації цього проекту стане покращення екологічної безпеки, скорочення викидів парникових газів у обсязі 98,5 тис. тон СО2 еквівалента в рік, а також скорочення витрат добувних паливних ресурсів. Реалізація проекту зумовить генерацію 59,4 МВт теплової енергії у рік. Очікуваний щорічний прибуток  складає 40 млн. грн. у рік, термін окупності – 6 років. 

З метою оцінки потенціалу енергозбереження у житловому фонді міста спеціалісти Інституту місцевого розвитку розробили проект «Доступне теплозабезпечення м.Алчевськ та енергоефективність у житловому секторі».

Мета проекту:

-       оцінка потенціалу енергозбереження у житловому фонді міста;

-       впровадження енергозберігаючих заходів у житловому фонді;

-       стимулювання мешканців багатоквартирних будинків до співфінансування проведення капітальних ремонтів.

В рамках реалізації цього проекту спеціалісти Інституту провели дослідження 14 типових будинків та підготували відповідні висновки. Цей проект планується реалізувати на базі ОСББ «»Восток-3» (вул.Гмирі,13) шляхом обладнання житлового будинку індивідуальним теплопунктом, теплоізоляції зовнішніх стін, заміни вікон, ремонту покрівлі та утеплення горища. Вартість проекту 2,5 млн. грн.

Очікуваний результат:

-       зниження втрат тепла у житловому будинку до 50 відсотків;

-       енергозбереження у житловому фонді та зменшення витрат енергоносіїв. 

З метою покращення якості надання послуг у сферах водопостачання та водовідведення, а також утилізації твердих побутових відходів місто планує взяти участь в проекті GTZ «Підвищення якості муніципальних послуг в Україні». У процесі цієї роботи будуть реалізовані важливі для міста програми – «Реконструкція очисних споруд» та «Реконструкція полігону побутових відходів», а також інші заходи у сфері житлово-комунального господарства.

1 лютого 2010 року між Алчевською міською радою, Корпорацією «Індустріальний союз Донбасу» та Фондом розвитку міста Алчевськ підписано меморандум про співпрацю у реалізації проекту «Розвиток соціально-екологічних програм та розробка ефективної бізнес-моделі міського господарства». В ході його реалізації планується розв’язати питання адаптації діючих механізмів фінансування енергозберігаючих та екологічних проектів до умов функціонування міського господарства, залучення приватного капіталу у систему міського господарства на умовах взаємовигідного партнерства, поліпшення екологічного стану міста.  

 

Інформація для контактів

Управління економіки та ринкових відносин

Алчевської міської ради

вул. Леніна, 48

м. Алчевськ, Луганська область, 94220

тел. 06442-3 35 44, факс 3 35 44

Джерело: http://www.auc.org.ua