Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты
 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

„Енергетична Система Болоньї” - муніципальний проект запровадження систем районного опалення

Iсторична довiдка

На відміну від північних країн Європи, де системи централізованого опалення традиційно поєднують виробництво тепла та енергії (принцип когенерації), в Італії центральне опалення застосовується не часто. Місто Болонья одним з перших розпочало створення районних систем – „островів тепла”, які базуються на когенераційних установках. Пізніше ці „острівки” будуть поєднані у єдину централізовану міську мережу теплопостачання. Проект „Енергетична Система Болоньї” реалізує об‘єднане комунальне підприємство з енергопостачання та управління відходами. Ця програма має дуже важливе значення для реалізації зобов‘язань міста щодо суттєвого зменшення рівня викидів СО2. Серед головних шляхів досягнення мети були визначені такі заходи: зниження енергоспоживання, розвиток відновлювальних джерел енергії, скорочення кількості приватного автотранспорту, поліпшення енергоефективності засобів вироблення тепла, запровадження та розбудова системи центрального опалення в місті.

Нововведення

Нововведення та результати

В Болоньї проживають близько 400 тисяч мешканців. Як і в інших крупних містах Італії, його економіка останнім часом поступово переорієнтувалася з промисловості на сферу послуг.

Головним постачальником комунальних послуг є муніципальна компанія, яка утворилася шляхом об‘єднання двох підприємств, що займалися енерго- водозабезпеченням та управлінням відходами.

Муніципалітет Болоньї та комунальна компанія визначили головним напрямом розвитку інфраструктури міста запровадження технології когенерації тепла та створення системи центрального опалення. На практиці було заплановано спочатку створити так звані „теплі острівки” на території міста, де когенераційні установки, слугуючи крупними споживачами енергії, поступово поширюватимуть теплопостачальні мережі на навколишні мікрорайони. Наступним етапом передбачено з‘єднання сусідніх користувачів теплопроводами. Заснування Енергетичної Агенції зумовило організаційне підґрунтя для реалізації інноваційної політики міської влади.

Перш за все муніципалітет Болоньї спільно державною енергетичною компанією провів енергетичний аудит міста – ґрунтовний аналіз існуючого стану інфраструктури та потенційних можливостей запровадження енергоефективних технологій, на підставі якого можна було визначати стратегію та детальний план дій з реалізації проекту.

У проекті „Енергетична Система Болоньї” муніципальна адміністрація визначила сім географічних територій - „островів тепла”, на яких було створено системи районного теплопостачання із застосуванням когенераційних технологій, збудовано теплові мережі.

Концепція міста щодо зниження викидів СО2 також включає багато інших заходів, окрім запровадження когенерації. Наприклад, муніципалітет запровадив інформаційну систему управління теплопостачанням, яка дозволяє вести постійне спостереження за станом мереж та негайно розв‘язувати проблеми, встановлювати оптимальний режим тощо. Місто розвиває й відновлювальні джерела енергії. У центральній частині Болоньї муніципалітет спільно з комунальною компанією спорудив гідроелектростанцію. Нині вивчається можливість отримання енергії з численних підземних потоків, які протікають під містом. Інший приклад розвитку відновлювальних ресурсів – запровадження спалювання біогазу (разом з природним газом), який утворюється на місцевому звалищі відходів, для виробництва тепла. Ця теплова енергія використовується у системі центрального опалення.


Джерело: http://www.auc.org.ua