Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты
 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Теплозабезпечення житлових будинків з використанням біогазу з місцевого звалища ТПВ

Чеська Республіка, Кромеріз

Iсторична довiдка

Полігон для твердих побутових відходів міста Кромеріз займає площу 15 тис. км2, шар накопиченого сміття сягає 12 м. Загальний обсяг відходів, зосереджених на звалищі – 180 тис. м3.
У спеціально викопаний котлован укріплений цегляною кладкою звозяться відходи різного виду, головним чином, побутове сміття, однак рідина, яка витікає зі звалища забруднює як поверхневі, так і ґрунтові води, що дуже негативно впливало на екологічну ситуацію навколо об’єкту.
 

Нововведення

Для розв’язання проблеми поліпшення стану навколишнього середовища було обрано запровадження технології використання біогазу, який утворюється на звалищі, для потреб теплопостачання.
Гідрогеологічні та геофізичні дослідження території полігону, виконані на замовлення муніципалітету Кромеріз, показали наявність екологічної небезпеки для мешканців прилеглих будинків через забруднення території, ґрунтових вод та повітря.
Отримані результати показали чітку картину обсягу забруднення від небезпечного накопичення сміття.
Отже муніципалітет вирішив вжити заходи для попередження подальшого руйнування довкілля та обрав такі пріоритети:
1. Запровадження технологій переробки органічних відходів для зменшення рівня забруднення поверхневих та ґрунтових вод.
2. Виключення небезпеки для мешканців від викидів газу з території звалища в бік житлових масивів.
3. Попередження потрапляння викидів газу в атмосферу, оскільки він руйнує озоновий шар.
4. Утилізація газу для вироблення тепла.

Окрім того, на визначення пріоритетів вплинули результати різноманітних опитувань та соціологічних досліджень, а також положення законодавства Чеської Республіки у сфері екології.
Головні цілі нововведення:
1. Рекультивація пошкодження довкілля, попередження викидів в атмосферу та до ґрунтових і поверхневих вод.
2. Використання інфільтрату у процесах виробництва біогазу, з утилізацією біогазу у якості неочікуваного джерела теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання. Причому ця теплова енергія має використовуватися для потреб закладів соціального піклування та догляду інвалідами та старшими людьми, а також у місцевому житловому секторі.

Муніципалітет Кромеріза та депутати міської ради затвердили стратегію та цілі утилізації біогазу, ухваливши відповідне рішення
Кінцевою метою великої програми є перетворення звалища на „біо-реактор” який вироблятиме горючий газ для використання у бойлерних установках. Тобто для вироблення тепла використовуватиметься альтернативний вид енергії.

Ресурси проекту
Головним чином фінансування заходів проекту було здійснене з Державного Фонду Довкілля Чеської Республіки. Міністерство навколишнього середовище на конкурсних засадах відібрало експертів, партнерів та виконавців робіт програми.
Щодо технології утилізації біогазу, та переможцем виявився Інститут використання газу з міста Брно.
Розробка проектної документації проводилася одночасно з пробами та дослідженням газу, який виділяється на звалищі. - його склад, калорійна спроможність, прогнози вироблення на десять років.
Проект, підготовлений групою фахівців, повністю відповідав критеріям тендера. В результаті експертний комітет його затвердив та рекомендував Фонду розпочати фінансування, яке здійснювалося на таких умовах: 40 % – субсидія, 40 % – безпроцентний кредит, 20 % - кошти місцевого бюджету. Виготовлення проектної документації було на 100%.профінансоввано Фондом.

Описання прийнятої технології використання біогазу:
• На полігоні створено систему свердловин для ефективного забору газу.
• Отриманий газ по спеціальним трубам подається до компенсаційної шахти, в які встановлено спеціальне обладнання для його хімічного аналізу. Звідти газ висмоктується під тиском.
• Конденсаційна шахта, розташована перед насосною станцією, має забезпечити вільний потік газу відповідного тиску.
• По трубопроводу з поліетиленових труб газ транспортується територією району до бойлерної. Насосна станція складається з двох відділень – технологічного та контролюючого. У перші розміщено вентилятор потужністю 250 м3, спеціально розроблений для роботи у вибухонебезпечному середовищі та з біогазом. Контролюючий сектор має апаратуру для моніторингу рівня тиску, температури, якості.
• Бойлерна пристосована для використання біогазу. Модифікація спрямована на забезпечення подання біогазу по паралельній гілці в одиночний бойлер без ніякої взаємодії з існуючими газовими горілками. Тобто бойлер може просто переключатися на спалювання природного газу, якщо перерветься подання біогазу.
 

Результати

В результаті реалізації завдань проекту отримано можливість використовуючи біогаз із звалища побутових відходів для виробництва теплової енергії та постачання гарячої води до 200 домогосподарств. Взимку підключається другий бойлер, який працює на природному газі.
З початку запровадження нової технології від спалювання біогазу було отримано тепла стільки ж, скільки можна отримати від використання 90 тис. м3 природного газу.
З соціальної точки зору факт виробництва тепла з недорогого палива (приклад альтернативного джерела енергії) та постачання його до соціальних установ для інвалідів та стареньких приносить інший позитивний аспект нововведення. Окрім того, з цього ж джерела подається тепло у муніципальні будинки, в яких проживають малозабезпечені мешканці міста.
Дуже важливо, що запроваджена технологія сприяє зменшенню рівня використання не відновлювального джерела енергії, тобто природного газу, а енергія фактично виробляється зі побутових відходів тих же людей, які отримують тепло.

За матеріалами сайту www.bestpractices.org