Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Досвід вирішення проблем енергозбереження в місті Дніпродзержинську

 

Історична довідка

 

Критична ситуація з забезпеченням енергоносіями, що склалася в Дніпродзержинську, як і в інших регіонах нашої держави, вимагала і вимагає сьогодні від міської влади нових і до того ж нетрадиційних підходів до її вирішення. В місті була прийнята і практично вже здійснена “Комплексна програма енергозбереження на 1999-2001 роки”.

 

Дніпродзержинськ став містом однією із 4-х діючих на Україні демонстраційних зон енергозбереження.  Аналіз використання енергоносіїв показав, що 90% з них використовувалось промисловими підприємствами, 8% - житлово-комунальною сферою, 1,5% - бюджетними організаціями, 0,5% - такими генеруючими підприємствами як міськгаз, міськводоканал і іншими.

 

Робота паралельно розпочалася на промислових підприємствах і в бюджетних організаціях. І відразу ж виявилося, що на підприємствах відсутні надійні системи обліку споживання електроенергії та газу. Справи в тому, що вартість електроенергії різниться по зонам доби. Простіше було платити по середнім показникам.

 

Нововведення

 

Запровадження системи регулювання енергоспоживання дало можливість відразу отримати значну економію.

 

Вартість газу не змінюється в залежності від часу доби. Але прилади обліку, встановлені на підприємствах, допускали неточність у вимірах споживання газу на 1,5-2%. Заміна їх на прилади нового покоління дозволила знизити неточності в вимірах до 0,2-0,5%. Тільки на підприємстві “ДніпроАзот” річна економія тепер складає 3-4 млн. грн. На цьому підприємстві задіяли нову технологію отримання аміаку зі збереженням природного газу на рівні 6 млн. грн. щорічно.

 

Подібна робота ведеться і на таких енергомістких  підприємствах як ВАТ “Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського”, на двох коксохімічних заводах, на ВАТ “Дніпроцемент” та інших.

 

В загальноосвітніх школах, лікарнях встановлені двотарифні прилади обліку електроенергії та задіяні системи регулювання.

 

Результати

 

За три останні роки при збільшенні випуску продукції на промислових підприємствах міста майже в два рази, енергоспоживання скоротилася на 5%. А в бюджетних організаціях вдалося зменшити обсяги енергоспоживання у два-чотири рази.

 

В цілому ж Дніпродзержинська демонстраційна зона зекономила енергоресурсів більш ніж на 100 млн. грн.

 

За оцінками Державного комітету з енергозбереження, який в листопаді 2001 року провів на базі Дніпродзержинська  виїзну колегію та всеукраїнський семінар, ця зона найбільш ефективна.

 

Для успішного втілення в життя закону України “Про енергозбереження” Дніпродзержинська міська влада пропонує наступну схему, яка витікає з досвіду демонстраційної зони.

 

1. Кожний регіон, місто чи район повинні створити координуючий орган (можливо, громадський комітет) в складі професіоналів і ентузіастів в справі енергозбереження.

 

2. Регіональна  програма енергозбереження повинна містити на першому етапі переважно низьковитратні та швидкодоступні заходи, термін окупності яких не повинен перевищувати 6 місяців. Досвід міста дозволяє стверджувати, що заходи з оснащення установ і організацій лічильниками та системами керування окупаються саме в цей термін.

 

3. Координуючий орган повинен разом з регіональною держадміністрацією і керівниками місцевих промислових та комунальних підприємств розробити схему фінансування заходів, передбачених програмою енергозбереження. Ця схема може бути побудована на принципах самофінансування та гнучкої тарифної політики в бюджетній сфері, створення фондів енергозбереження на промислових та комунальних підприємствах.

 

Увагу фахівців комісії привернули розробки вчених Дніпродзержинського державного технічного університету з питань енергозбереження, зокрема конструкції приладів обліку енергоносіїв. Ці прилади ефективні, зручні у використанні та порівняно дешеві.

 

Джерело: http://www.auc.org.ua