Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты
 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Місто Черкаси вкладає інвестиції у програму енергозбереження

Iсторична довiдка

Черкаська міська рада має успішний досвід запровадження енергозберігаючих технологій у міське господарство. Так у місті вже модернізовано систему водопостачання, зокрема, встановлено частотні перетворювачі, що регулюють роботу насосу з урахуванням тиску у трубі. Кошти в сумі 5 мільйонів грн. на реалізацію цих проектів було отримано шляхом випуску муніципальних облігацій у 2005 році. Ці інвестицій вже практично себе окупили – на 30 відсотків зменшилося споживання електроенергії насосами, на 20 тисяч м3 у добу знизилося споживання води, у десять разів зменшилася кількість поривів завдяки відсутності гідродинамічних ударів в мережах. А найголовніше - мешканці Черкас отримали цілодобове гаряче та холодне водопостачання.
Зважаючи на успішний досвід та враховуючи велику кількість нерозв’язаних проблем у цій сфері, Черкаська міська влада продовжує діяльність у напрямі залучення коштів на реалізацію програм енергозбереження в місті.
Нині на часі запровадження енергозберігаючих заходів і технологій, модернізація теплопостачання та водопостачання на об’єктах бюджетної сфери – у дитячих садочках, школах, лікарнях та у житловому фонді.

Нововведення

Практика та очікувані результати
У червні 2007 року розпочалася співпраця Черкаської міської ради з Європейським Банком Реконструкції та Розвитку, а також Урядом Королівства Швеції через Посольство Королівства Швеції в Україні. Стимулом до співпраці стала нагальна необхідність запровадження енергозбереження у системі теплопостачання, оскільки ціна на газ для підприємств комунальної енергетики постійно зростає.
Черкаська міська рада звернулася до ЄБРР з проханням надати кредит для модернізації систем теплопостачання міста. Угода про підготовку фінансування проекту була затверджена сесією ради та головним офісом ЄБРР у Лондоні.
Сам проект розробила Шведська фірма AF Process за кошти гранту, який надав Уряд Королівства Швеції. Кредитний комітет та Рада Директорів ЄБРР схвалили виділення кредиту на суму 11,2 млн. євро для комунального підприємства „Черкаситеплокомуненерго”. На разі триває процес ухвалення та підписання угоди з боку Черкаської міської ради. Термін кредитування – 15 років, забезпечення – муніципальна гарантія. Слід зауважити, що Черкаси вперше в Україні отримує кредит без гарантій Уряду. Це свідчить про високий рейтинг довіри з боку ЄБРР.
Другий важливий крок на шляху реалізації програми енергозбереження в Черкасах – випуск муніципальних облігацій на суму 65 млн. грн. та спрямування цих коштів на поліпшення енергопостачання та енергоефективності бюджетних установ, що дозволить витрачати значно менше газу для забезпечення теплом дитячих садочків, шкіл, лікарень. Програма реновації будівель бюджетних установ має чотири складові – заміна старих зношених вікон на сучасні склопакети, утеплення фасадів та стін, утеплення дахів, облаштування індивідуальних теплових пунктів (ІТП) у кожній установі. ІТП дозволяють вести облік реально спожитого тепла та регулювати температуру в приміщенні відповідно до погодних умов. Всі ці роботи планується виконати протягом двох років.
Емісія внутрішньої місцевої позики в Черкасах має ще одну особливість. Місто виходить на ринок запозичень без посередництва андерайдера, оскільки має кредитний рейтинг uaBBB, який дозволяє гарантувати повернення залучених коштів. Цінні папери продаватимуться на біржі шляхом первинного аукціону, що дозволить розмістити їх під реальну відсоткову ставку - 10 відсотків, а не штучно визначену посередником – 12. Такий прямий продаж облігацій зумовить здешевлення обслуговування щорічного боргу на кілька відсотків. Термін окупності становитиме 10-15 років. Місто має достатньо ресурсів для гарантування повернення залучених коштів. Нині в Черкасах близько 200 га земель комерційного призначення та 1300 га – промислового призначення. Але міська влада вважає, що вигідніше випускати облігації та спрямовувати кошти на розв’язання нагальних проблем, оскільки вартість землі має постійну тенденцію до зростання.

Iнформацiя для контактiв

Виконавчий комітет
Черкаської міської ради
вул. Байди Вишневецького, 36
м. Черкаси, 18000
тел. 0472 – 36 01 62, 36 01 76, факс 36 01 70
ел.пошта: admin@ckrada.com

Джерело: http://www.auc.org.ua