Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты
 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Розробка та впровадження енергозберігаючих технологій в місцях загального користування багатоквартирного житлового фонду

Тростянець

Iсторична довiдка

Відомо, що завелика енергоємність житлово-комунальних послуг на сьогодні є чи не найбільшою проблемою громад. Незважаючи на те, що приватні користувачі мають лічильники та обмежують себе в таких послугах, поза межами їх впливу знаходиться велика кількість об’єктів загального користування (прибудинкові території, під’їзди, підвали, коридори), де таке регулювання хоча і можливе, проте не застосовується з технічних причин, через відсутність політичної волі причетних до проблеми суб’єктів та через недостатність фінансових ресурсів.
Оскільки місця загального користування виявилися виведеними за межі приватних володінь їх обслуговування лягло на комунальні служби, які через брак коштів перенесли оплату послуги на мешканців будинків, включивши її у вартість квартирної плати. На даний час до 30 відсотків вартості квартплати складає вартість електроенергії спожитої в місцях загального користування.
Нерегульоване споживання електроенергії в місцях загального користування впливає на вартість житлово-комунальних послуг і викликає незадоволення мешканців.
Для того, щоб вирішити зазначену проблему слід до мінімуму звести обсяги неконтрольованого споживання електроенергії в місцях загального користування житлового фонду без шкоди для якості такої послуги, наприклад, шляхом запровадження автоматичних режимів освітлення, застосування енергозберігаючих ламп та антивандальних світильників.
 

Нововведення

Тростянецька міська рада разом з громадською організацією «Спілка підприємців Тростянеччини» за сприяння фонду Євразія – Філія в Україні та за фінансової підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні і Агентства США з міжнародного розвитку реалізували Спільну програму «Розробка та впровадження енергозберігаючих технологій в місцях загального користування багатоквартирного житлового фонду м. Тростянець».
Суть нововведень полягає у застосуванні малопотужних ламп з високим світловипромінюванням, впровадженні світильників підвищеної міцності та датчиків руху для їх вмикання.
Серед основних завдань Проекту - формування в умовах оптимального фінансування системи ефективного енергоспоживання, виваженої тарифної політики та покращення якості послуг. Шляхи реалізації мети - залучення громадськості та незалежних експертів до процесу розробки і впровадження енергозберігаючих заходів у житловому фонді міста, розробка моделі енергозаощадження в місцях загального користування житлового фонду та механізму її реалізації, експериментальне запровадження моделі для житла різних груп капітальності та соціальної направленості житлових будівель (гуртожитки, малосімейки, багатоквартирні будинки, ОСББ).
Робочий план реалізації Проекту включав діяльність за кількома напрямами:
• організаційний - створення робочої групи, проведення громадських заходів: презентацій, публічних обговорень, громадських слухань, семінару-практикуму, прес-конференцій, проведення закупівель обладнання, створення Агенції регіонального розвитку;
• дослідницький - проведення енергоаудиту житлового фонду та соціологічного дослідження серед мешканців міста;
• проектний - розробка технічної документації;
• виробничий - реконструкція мереж освітлення багатоквартирних житлових будинків, монтаж енергозберігаючого обладнання;
• контроль та оцінка ефективності впроваджуваної моделі.

Окрім того, в рамках програми були вивчені успішні практики (вітчизняні і зарубіжні) та існуючі технології у сфері енергозбереження у житловому фонді.
Підґрунтям для визначення потенціалу економії електроенергії у місцях загального користування житлового фонду міста та обсягів робіт став та енергоаудит близько 80 житлових будинків та огляд мереж освітлення місць загального користування. Окрім того, експерти виявили будинки, в яких впровадження заходів проекту давало швидку окупність.
Реалізація проекту супроводжувалася заходами з інформування громадськості та поширення результатів нововведень
Для визначення рівня задоволеності населення якістю житлово-комунальних послуг та станом енергозбереження у житловому фонді, вивчення громадської думки, громадська організація «Спілка підприємців Тростянеччини» спільно з групою соціологів Сумського Державного Університету провели соціологічне дослідження серед жителів міста .
 

Результати

В процесі реалізації заходів Проекту у комунальну сферу міста залучено понад 120 тисяч грн. зовнішньої технічної допомоги та 100 тис. грн. власних інвестицій. Переобладнання здійснено у місцях загального користування у 61 будинку, що становить 75 відсотків житлового фонду міста. Загальна економія електроенергії по житловому фонду від реалізації Проекту складає орієнтовно 67 тис. кВт на рік або у грошовому виразі - від 16 до 25 тис. грн. Проект має окупитися протягом 1,5-2 років, в залежності від типу будинку та встановленого обладнання.
Завдяки встановленню нового обладнання зросли платежі населення за комунальні послуги. Так, у жовтні 2006 р. рівень оплати складав 84 відсотки, в травні 2007 р.- 97, а у жовтні 2007 р. виріс до 101 відсотка.

За висновками експертів, успішність та позитивний вплив Проекту підтверджується:
- збільшенням обсягів платежів населення за надані комунальні послуги, що стало спостерігатися після реалізації проекту;
- зростанням громадської активності населення;
- нарощуванням ділової активності партнерів та постачальників обладнання.

Одним із довготривалих наслідків реалізації Проекту стала санація місцевого ЖЕУ, завдяки вливанню додаткових фінансових ресурсів у вигляді прямої технічної допомоги. Не менш впливовим чинником довготривалого впливу на місцеву економіку є створення Агентства регіонального розвитку «Поліс».
До побічних ефектів проекту слід віднести зниження заборгованості населення за надані комунальні послуги, зміни в організації нагляду і обслуговування мереж освітлення місць загального користування житлового фонду, започаткування електронної форми складання щомісячних звітів про обсяги спожитої електроенергії у споживача Тростянецького ЖЕУ. До того ж, бюджет міста в майбутньому отримає зниження навантаження в сфері субсидіювання житлово-комунальних послуг.
Наприкінці минулого року Тростянецький міський голова Ю.Бова презентував Проект на нараді в облдержадміністрації. Досягнуті результати схвально оцінили колеги та вирішили застосувати інноваційний досвід у комунальному господарстві своїх міст.
 

Iнформацiя для контактiв

Тростянецька міська рада
вул.Миру,6.
м. Тростянець, Сумська область, 42600,
тел/факс 05458-5 19 64
 

Джерело: http://www.auc.org.ua