Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Технічне переоснащення водоканалу за кошти муніципальної позики

Черкаси

Iсторична довiдка

Одним з найефективніших шляхів оптимізації роботи водоканалу є автоматичне регулювання частоти обертання двигунів водопостачальних насосів в залежності від інтенсивності водоспоживання. Регулятори частоти вже досить давно використовують закордонні водопостачальні підприємства.
Вирішивши придбати нове обладнання, керівництво та фахівці Черкаського водоканалу не могли упевнено визначити через який термін зможуть окупитися вкладені кошти. Наводилися строки у сім років, десять або п’ятнадцять.
Для розв’язання питання на підприємстві провели енергоаудит, який показав, що нове обладнання повністю себе окупить за п’ять років. Цей висновок було покладено в основу техніко-економічно обґрунтування обладнання регуляторами частоти головної насосної станції водопроводу та насосів підкачки води для багатоповерхових будинків.
Головною проблемою було отримання коштів на придбання нового обладнання.

Нововведення

Водопостачальники звернулися за допомогою до Черкаської міської ради. Але максимальна сума, яку міг виділити міський бюджет для технологічної модернізації водоканалу складала лише 250 тис. грн., при тому, що необхідно було більше двох мільйонів.
Інвестором проекту виступила міська рада. Для отримання необхідних коштів було вперше в історії міста здійснено муніципальну позику на п’ять мільйонів гривень із строком погашення п’ять років.
Отримані кошти міська влада розділила порівну між теплопостачальним підприємством та водоканалом. КП „Черкасиводоканал” отримало для запровадження нових технологій 2, 5 мільйона грн., з яких 1,3 були спрямовані на обладнання регулятором частоти головної насосної станції, решта – на реконструкцію і оснащення регуляторами 48 насосних станцій для багатоповерхових будинків.

Результати

Вже протягом перших місяців експлуатації нового обладнання результати стали очевидними – суттєво зменшилася кількість поривів водогонів, вода в квартири мешканців подається з нормальним тиском незалежно від поверху та часу доби.
Тиск у водопровідних мережах тепер регулюється автоматично і черговий оператор вже не повинен вручну повертати вентилі засувок для зменшення або збільшення подачі води. Окрім того, вдається попередити аварії трубопроводів, які спричиняє коливання тиску в системі, та „головної” засувки водогону тощо.
Економічні показники перевищили найсміливіші очікування. Лише регулятор частоти на головній насосній станції зумовлює економію 20 відсотків електроенергії. Розрахунки, які зробили фахівці водоканалу після першого місяця роботи нового обладнання, показують, що термін окупності може скласти 3,2 року замість 5 очікуваних.
На жаль, поки що рано говорити про прибутковість роботи підприємства взагалі або прогнозувати не підвищення тарифів, оскільки цьогорічне їх зростання на 35 відсотків забезпечує відшкодування лише 80 відсотків собівартості послуг водопостачання. Водоканал лишається збитковим, але завдяки запровадженню нових технологій збитки зменшилися у 3-3, 5 рази.
 

Iнформацiя для контактiв

Овчаренко Сергій Володимирович,
директор КП „Черкасиводоканал”,
вул. Ватутіна, 12, м.Черкаси, 18036
тел 0472 – 373 300
Ел. пошта: water@uch.net

Джерело: http://www.auc.org.ua