Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Зелене Світло – програма модернізації та енергозбереження для системи вуличного освітлення міста 

Грац, Австрія

Iсторична довiдка

У 2005 році система вуличного освітлення міста включала 24000 ламп та спеціальну ілюмінацію, що контролювалася 1400 вимикачами. Багато освітлювальних конструкцій мали вік понад 40 років. Утримання системи щороку коштувало міському бюджету більше одного мільйона Євро.

Нововведення

Пілотний проект «Зелене Світло» модернізував освітлення вздовж головних доріг та центральних вулиць міста. У схемі замінили 718 ламп та впровадили нову технологію з застосовуванням нових ламп з дзеркалами та контролем енергоспоживання. Проект реалізувала Енергетична Агенція Граца за спільного фінансування з Енерджі Грац. Разом дві організації гарантували енергозбереження, кошти від якого компенсують інвестиції. Це означає, що немає потреби у додаткових інвестиціях з місцевого бюджету. Визнанням цієї інноваційної програми стала нагорода Зелене світло 2006.
Проект спрямований на модернізацію всієї системи вуличного освітлення міста, яка дасть можливість зберігати енергію та економити кошти. Головною метою було залучення всіх елементів і аспектів вуличного освітлення як єдиного цілого, а не виконання серії окремих заходів протягом тривалого часу. З таким підходом програма Зелене Світло мала наміри ефективно і швидко допомогти місту, визначивши такі цілі:
• зекономити кошти бюджету;
• негайно звільнити бюджет застосувавши модель Термопрофіт;
• поліпшити якість освітлення та створити сучасне міське середовище;
• впровадити та досягти цілей Муніципального енергетичного плану;
• підвищити енергоефективність системи;
• зменшити викиди СО2.

Проект модернізації вуличного освітлення в Граці координувала Енергетична Агенція, а виконувала - Енерджі Грац. Бюджет проекту склав 1,8 млн. Євро. Фінансування базувалося на Моделі Термопрофіт. В рамках цієї моделі всі роботи (проектування, інвестування, менеджмент, технічне виконання, контроль) фінансуються відразу інвестором, а потім повертаються містом щомісяця за контрактом. Це не означає додаткових витрат з міського бюджету.

Пілотний проект розпочався у 2005 році, коли Енергетична Агенція подала до міської адміністрації повний пакет документів. Були враховані всі аспекти проектування та менеджменту контракту. Технічне виконання та фінансування було здійснене у співпраці з Енерджі Грац, яке й надалі виконує ремонт та обслуговування системи. Особливості нових освітлювальних конструкцій - це: цільна алюмінієва лампа з захисною системою, проста заміна обладнання, високоефективний рефлектор, безпечне скло, контролююча автоматика, яка зменшує споживання енергії вночі.
Певний рівень енергозбереження як ефект від цих нововведень гарантували Енергетична Агенцією та Енерджі Грац. Щороку Агенція подає місту звіт, який встановлює обсяг енергозбереження та дає поточну оцінку проекту.
Додатково до відсутності першого інвестування Модель Термопрофіт зумовлює для міста отримання коштів від самого початку проекту, які йдуть у річний бюджет. Після закінчення контрактного періоду (15 років) вся вигода від енергозбереження находитиме місту. Фінансова модель базується на варіюванні ставки інтересу, в той час як місячні контрактні внески залишаються постійними, вони визначені наперед на прийнятних умовах.

Результати

За результатами проекту збереження енергії склало 4161 світлових годин, гарантоване зменшення енергоспоживання - 5240000 кВт (58 відсотків), щорічна економія коштів – 67200 Євро. Додаткові кошти від економії енергії у сумі до 2000 Євро передаються місту.
Дякуючи Моделі Термопрофіт витрати міського бюджету негайно зменшено на суму приблизно 30 тисяч Євро (реальне збереження залежить від ціни на енергію, кількості світлових годин та ставки інтересу). Після завершення15 років контракту, кошти від енергозбереження у повному обсязі надходитимуть до міського бюджету.

Iнформацiя для контактiв

Підготовлено за матеріалами
видання Європейської Комісії
„Місцеві енергетичні програми. Добрі практики”
http:// www.managenergy.net

Джерело: http://www.auc.org.ua