Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Портал по энергосбережению ЭСКО

 

Журнал Тепловые насосы

Запровадження енергозберігаючого обладнання в системи теплопостачання

Енергодар

Iсторична довiдка

Енергодар відомий як енергетична столиця України. Молоде місто, якому у 2008 році виповнилося 38 років, розташоване в південній частині України на лівому березі Каховського водосховища.
Завдяки молодому віку Енергодара його житлово-комунальне господарство знаходиться в кращому стані, ніж в інших містах України, але проблеми існують. Наприклад, обладнання теплових вузлів житлових будинків морально застаріле та не в змозі забезпечити необхідний оптимальний режим теплопостачання. В опалювальний період з 15 жовтня по 15 квітня регулювання подачі тепла здійснюється за графіками Запорізької АЕС та Запорізької ТЕС. При кліматичних коливаннях температури зовнішнього повітря в зимовий період регулювання тепла, яке подається у житлові будинки та адміністративні будівлі, не забезпечується. Коли взимку температура повітря піднімається вище нуля, мешканці будинків та працівники установ вимушені відчиняти кватирки. А отже, тепло витрачається марно.
Теплозабезпечення міста здійснює КП „Підприємство комунальної власності” від електростанцій м. Енергодара. за залежною схемою з системою безпосереднього водорозбору гарячої води з теплової мережі. Головні недоліки системи - гідравлічне розбалансування теплових мереж, відсутність необхідного перепаду тиску, занижений температурний графік в зимовий період, - зумовлюють не високу якість теплопостачання будинків.

Нововведення

Для забезпечення збереження теплової енергії та оптимізації теплопостачання згідно з санітарними нормами фахівці КП „Підприємство комунальної власності” розробили проект встановлення вузла комерційного обліку споживання тепла, автоматичних регуляторів температури та тиску у житлових будинках. Фінансування впровадження проекту здійснювалося з міського бюджету.
Проектом передбачено підключення індивідуального теплового пункту по залежній схемі з насосною рамкою змішування по опаленню та індивідуальним швидкісним двохступеневим теплообмінником (бойлером) підготовки гарячої води.
Запропонована технологія заміни існуючих теплових вузлів на сучасний вузол з устаткуванням рамки управління з установкою регуляторів температури і тиску забезпечує економію енергоресурсів. Автоматичний електронний програмуючий терморегулятор Економ 04І призначений для автоматичного управління системами опалення з метою оптимізації споживання теплової енергії. Прилад працює в парі з теплолічильником «Форт 04». До функцій регулятора в системах опалення відноситься: регулювання заданого (фіксованого) чи запрограмованого температурного графіку в залежності від температури зовнішнього повітря, захист системи опалення від замерзання, автоматичне відключення контуру регулювання опалення на літній період, прискорений підігрів споруд після зниження температури, управління циркуляційними насосами за часом, температурою, тиском, збереження інформації про роботу системи опалення та регулятора.
Функції регуляторів в системах гарячого водозабезпечення:

  • підтримка заданих температур гарячої води на виході теплообмінника в циркуляційних та тупикових системах гарячого водопостачання;
  • регулювання температури гарячої води за годинним, добовим, тижневим графіком зі зниженням температури гарячої води у встановлений час;
  • управління циркуляційними насосами за часом, температурою, тиском.

Результати

Головним результатом реалізації проекту є впровадження енергозберігаючого обладнання в роботу індивідуального теплового пункту (ІТП). Нова технологія дозволяє економити до 40 відсотків теплової енергії, що споживається на ІТП за опалювальний період. Витрати на реконструкцію ІТП мають окупитися за 1,5-2 роки. Експерти сподіваються, що подальша експлуатація обладнання буде приносити прибуток та зумовить можливість втримання зростання цін на споживання теплової енергії протягом 5-10 років.
В процесі реалізації проекту фізично та морально застарілі зношені теплові вузли замінено на сучасні, обладнанні енергозберігаючими устаткуваннями та лічильниками тепла. Це дозволить протягом довготривалого періоду експлуатувати теплові вузли без суттєвих фінансових витрат на ремонти.
Також важливим наслідком реалізації пілотного проекту є здобутий досвід запровадження енергозберігаючих технологій в роботу систем опалення, придатний для поширення в інших міста України.
 

Iнформацiя для контактiв

Грицай Віктор Іванович,
Директор КП „Підприємство комунальної власності”
вул. Комунальна, 8, Промзона
м. Енергодар, Запорізька обл., а/с 560
тел. 8 -06931- 327-22
ел.пошта: kppks@mail.ru

Джерело: http://www.auc.org.ua