Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Нова схема подачі і розподілу води в місті забезпечує підвищення якості послуг та економію енергоресурсів

Івано-Франківськ

Iсторична довiдка

Івано-Франківськ - адміністративний, економічний i культурний центр області. Територія міської ради становить – 92.8 кв. км, чисельність населення - 239,7 тис.чол.
Послуги водопостачання та водовідведення для всіх категорій споживачів міста надає комунальне підприємство "Iвано-Франкiвськводоекотехпром".
Підприємство свого часу розвивалося без системного аналізу, в міру поширення забудови міської зони i, як наслідок, без дотримання технічних вимог та діючих технологічних нормативів. Водопровідні мережі Івано-Франківська будувалися наприкінці 50-х років минулого сторіччя, і тому на сьогоднішній день мають високий процент амортизації. Такий стан спричиняє велику кількість випадків аварійності труб через відкриті та приховані пориви і зниження тиску, що призводить відсутності води окремих житлових районах i особливо в багатоповерхових будинках.
Окрім того, спостерігаються наднормативні втрати води. Так при нормі 35,4 відсотка фактичні втрати сягають 50, що призводить до неефективного використання обладнання, як на водоочисних спорудах, так i на пiдкачуючих насосних станціях.
Отже, незадовільний стан водопровідних мереж міста стає причиною значних затрат електроенергії. Аварійні пориви не лише позбавляють споживачів комунальних послуг, а й збільшують вартість оплати енергоносіїв. Постійне зростання цін на електроенергію i природний газ змушує підприємство підвищувати тарифи на свої послуги, що викликає незадоволення споживачів та соціальну напругу.

Нововведення

Для поліпшення ситуації, зменшення втрат води і витрат електроенергії було прийнято рішення впровадити в місті програму СПРВ (система подачі і розподілу води), яка передбачає розподіл водопровідної мережі на зони з подальшою диспетчеризацією. Нова технологічна схема подачі води дозволить значно покращити рівень послуг населенню і забезпечить цілодобову подачу води.
Головні цілі проекту:
- усунення енергозатратної технології водопостачання за рахунок підвищення ефективності роботи системи подачі i розподілу води (зниження енерговитрат на подачу води та втрат води);
- зменшення витрат на обслуговування мереж водопостачання (зниження аварійності трубопроводів);
- створення мобільної системи автоматизованого управління їх роботою.
Серед заходів проекту, реалізація яких сприятиме досягненню вищезазначених цілей, - перерозподіл потоків води по основним водопровідним магістралям, нове зонування мережi, підтримка мінімально допустимих напорів в зонах, впровадження оперативного автоматизованого керування.
Роботи в рамках проекту проводитимуться за кількома напрямами:
- будiвництво трубопроводiв на дiючих мережах;
- будiвництво нових (додаткових) камер регулювання;
- роботи з розподiлу водопровiдної мережi на зони i пiдзони;
- роботи з диспетчеризації та автоматизації функціонування системи подачі та розподілу води та їх програмне забезпечення;
- встановлення регуляторів тиску по зонам міста.

В результаті виконання першого етапу проекту проведено роботи зі створення системи збору і аналізу інформації, а саме витрат і тисків води на головних водогонах міста, головних насосних станціях, підкачуючих насосних станціях в кількості 38 точок з виводом інформації на центральний диспетчерський пункт.
Проект реалізується на засадах спільного фінансування:
- за рахунок коштів державного бюджету 500 тис. грн., які виділені для реалізації проекту, що став переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів та програм місцевого самоврядування у 2007 році;
- з міського бюджету 140 тис. грн.;
- з власних коштів КП «Івано-Франківськводоекотехпром» 320 тис. грн.

Впроваджена автоматизована система збору і передачі даних дозволяє оперативно визначати і реагувати на випадки аварійних ситуацій в системі подачі і розподілу води, керувати роботою насосних станцій міста. Окрім того, ця система дає можливість оперативно приймати рішення щодо оптимальної роботи водогонів і насосних станцій міста при виникненні аварійних ситуацій.
Наступним етапом реалізації проекту передбачається додатково до вже існуючих зон ("Пасiчна", "Каскад" i "Схiдна") поділити на дві нові центральну частину міста: "Нижню" (самопливну з місцевими насосними станціями підкачки) та "Верхню" (з живленням від існуючої насосної станції "Ботанiчна,2").
Зміна технологічної схеми подачі води в місто (iз зонуванням водопровiдної мережі для подальшої диспетчеризації) дасть змогу в одну із зон міста доставляти воду самопливом (без застосування насосних агрегатів), що відповідно дозволить скоротити споживання підприємством електроенергії.
Таким чином, втілення проекту в життя з врахуванням перспективи розвитку міста суттєво вплине на якість водозабезпечення, як житлового, так i нежитлового фонду мiста, а також зумовить суттєву економію енергоресурсів.

Iнформацiя для контактiв

Комунальне підприємство
«Івано-Франківськводоекотехпром»
вул.Ботанічна,2
м. Івано-Франківськ, 76018,
тел. 0342- 2 35 26
ел.пошта: water@ttk.if.ua,
www.vodokanal.if.ua

Джерело: http://www.auc.org.ua