Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Запровадження системи дистанційного керування зовнішнім освітленням міста

Житомир

Iсторична довiдка

Система зовнішнього освітлення Житомира побудована в комплексі з благоустроєм вулиць у 70-80х роках минулого сторіччя. Терміни технічної експлуатації електромереж та ліхтарів складають 8-12 років і на сьогоднішній день повністю вичерпані, а 72 відсотка їх знаходяться в аварійному стані.
Саме тому комунальне підприємство „Міськсвітло”, починаючи з 2003 року, проводить роботи з реконструкції зовнішнього освітлення міста із використанням сучасних енергозберігаючих заходів. За ці роки замінено 133 лічильника, 1048 ліхтарів, 686 ламп, 112,9 км кабельних мереж та відремонтовано 460 кронштейнів ліхтарів. Вартість цих робіт склала 2,9 млн. грн.
Завдяки заходам з реконструкції та відновлення зовнішнього освітлення вулиць став можливим розрахунок за електроенергію за диференційованим тарифом (в нічний період 6 коп. за Квт/год.), що зумовило значну економію електроенергії при кращій освітленості вулиць.
В 2007 році за рахунок коштів міського бюджету, яких було виділено 6,7 млн. грн., роботи з реконструкції освітлення вулиць продовжувалися - замінено 1844 ліхтаря та 68,8 км. кабельних мереж. Також розпочато роботи з реконструкції системи керування зовнішнім освітленням.
 

Нововведення

В 2008 році на реконструкцію мереж зовнішнього освітлення виділено 5,9 млн. грн. До переліку запланованих робіт входить завершення впровадження системи безпровідного дистанційного керування зовнішнім освітленням міста.
Керування вуличним освітленням і контроль освітленості вулиць завжди були актуальні для комунальних служб міст. Нині, коли число транспортних засобів на вулицях міст збільшилося, зросли й вимоги до управління освітленням, зокрема, системи мають бути надійними і зручними в експлуатації, працювати з використанням сучасних засобів зв’язку, забезпечувати контроль споживання електроенергії на кожному об’єкті.
Для розв’язання поставлених завдань фахівці Житомирського ВАТ «Укравтоматика» розробили систему дистанційного керування зовнішнім освітленням міста із застосуванням сучасних надійних контролерів і модемів.
Впровадження розробки дозволяє в режимі реального часу керувати електромережами зовнішнього освітлення різних об'єктів, вулиць і доріг, контролювати й аналізувати ситуацію, вести облік спожитої електроенергії.
Основні функції системи.
1. Система забезпечує контроль та передачу на диспетчерський пункт телесигналів:
• про наявність напруги 220В від кожної освітлювальної шафи;
• про стан проміжних реле, керуючих контакторами робочого та чергового освітлення;
• про несанкціоноване відкривання дверей шафи освітлення.

2. Система забезпечує передачу/прийом і виконання команд телекерування для кожного контрольованого пункту:
• включення / відключення робочого освітлення,
• включення / відключення чергового освітлення,
• блокування автономної роботи пристрою контрольованого пункту.
Телекерування може здійснюватися автономно по програмі телемеханічного пристрою контрольованого пункту (згідно графіка, із прив'язкою до 365 днів року), а також дистанційно – за допомогою команд, що подаються з диспетчерського пункту керування і мають пріоритет перед автономними командами.
Система забезпечує прийом, накопичення та обробку інформації від електронних лічильників через порт RS-485 або «струмову петлю», а також її передачу на диспетчерський пункт керування для здійснення обліку електроенергії.
3. Система фіксує в базі даних інформацію про стан устаткування та дії диспетчера із прив'язкою до реального часу й відображенням поточної інформації.
Склад системи
До складу системи входить:
• устаткування, встановлене на диспетчерському пункті;
• устаткування, встановлене в шафах освітлення;
• програмне забезпечення для обробки й відображення інформації й ведення обліку електроенергії.
Канали зв'язку
Для забезпечення зв'язку між пунктом керування та пристроями контрольованих пунктів, встановлених у шафах освітлення, за вибором користувача можуть використатися:
• GSM/GPRS-канал;
• радіоканал;
• фізична лінія - виділена пара проводів міської телефонної мережі.
Устаткування диспетчерського пункту
На диспетчерському пункті керування встановлюється пристрій , що містить залежно від типу каналу зв'язку: GSМ-модеми, радіостанцію або канальні адаптери, а також персональний комп’ютер.
Устаткування контрольованого пункту
У кожній освітлювальній шафі встановлюється пристрій телемеханічного контрольованого пункту (КП). Пристрій контрольованого пункту забезпечує:
• прийом по каналу зв'язку з диспетчерського пункту команд телекерування і їх виконання;передачу на диспетчерський пункт телесигналів про наявність напруги на вхідних шинах живлення й на шинах, що відходять, чергового й робочого освітлення;
• автономне включення/відключення освітлення по програмі згідно графіка, із прив'язкою до 365 днів року;
• зберігання даних в енергонезалежній пам'яті у випадку нестачі електроживлення;
• зв'язок з електронними лічильниками електроенергії по інтерфейсах RS-485 («струмова петля»).
Пристрій контрольованого пункту може бути запрограмований на роботу з будь-яким електронним лічильником, що має відкритий протокол.
Програмне забезпечення
Управляє роботою системи програмне забезпечення «Каскад» (посвідчення про реєстрацію авторських прав ВАТ «Укравтоматика» № 6051). Облік електроенергії ведеться за допомогою програмного забезпечення «Каскад-Облік».
Програмне забезпечення дозволяє:
• стежити за станом й керувати контрольованими об'єктами,
• обробляти й відображати телемеханічну інформацію на моніторі в зручному для сприйняття виді,
• вести ретроспективний облік змін стану устаткування та дій диспетчера із прив'язкою до реального часу,
• вести облік витрат електроенергії,
• вести диспетчерські документи встановленої форми для кожної чергової зміни окремо,
• вести довідкову інформацію по підприємству (особовий склад, ресурси, роботи, паспорт і картотека мережі освітлення),
• готувати звітні документи визначеної форми.
Досвід впровадження
Телемеханічні комплекси для керування та контролю електромереж зовнішнього освітлення міст вже впроваджені й успішно експлуатуються на підприємствах «Міськсвітло» у містах Житомирі, Києві, Запоріжжі Чернігові.
Впровадження цих комплексів забезпечило значну економію людських і матеріальних ресурсів підприємств міського освітлення.

Iнформацiя для контактiв

Шевчук Віталій Андрійович,
Начальник відділу
комунального господарства
управління комунального господарства
Житомирської міської ради
майдан С.П.Корольова,4/2
м. Житомир 10014
тел. 0412-37 44 74

Джерело: http://www.auc.org.ua