Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Портал по энергосбережению ЭСКО

 

Журнал Тепловые насосы

Ефективне використання енергії на міській котельні забезпечує когенераційна установка

Черкаси

Передумови

 

Сьогодні, як ніколи, для українських міст актуальне питання запровадження у життя досвіду ефективного використання енергії у комунальному та міському господарстві, реформування цієї сфери, реалізації програм підвищення якості муніципальних послуг та поліпшення економічного стану комунальних підприємств.

Комунальне підприємство теплових мереж „Черкаситеплокомуненерго” надає жителям міста послуги з тепло- та гарячого водопостачання. На балансі КП знаходиться 37 котелень, 85 централізованих теплових пунктів, 206 км теплових мереж у двотрубному обчисленні.

Котельня, яка знаходиться на провулку Руськополянському, 27, обслуговує сучасний житловий масив Південно-Західний, найбільший у Черкасах. Її теплова потужність – 120 Гкал/год. Теплозабезпечення та гаряче водопостачання мешканців масиву останніми роками набуло неритмічного характеру з частими перебоями. Причиною такого становища була нестача електричної енергії. Саме тому фахівці комунального підприємства для виправлення ситуації прийняли рішення встановити у цій котельні газопоршневу когенераційну установку. Якщо раніше КП купувало електричну енергію за ціною 34,6 коп. за кВт/год., то після модернізації котельня виробляє самостійно більше третини необхідної електроенергії  і коштує вона 10 коп. за кВт/год.

 

Нововведення

 

Раніше когенераційні установки у Черкасах не використовувалися. Для проведення модернізації котельні фахівці КПТМ „Черкаситеплокомуненерго” перш за все вивчили досвід своїх колег з міст Івано-Франківська, Хмельницького, Гостомеля, Сміли, Павлограду, Каховки. Далі було розроблено бізнес-план впровадження установки на власному об’єкті - котельні по провулку Руськополянському, 27, яка на власні потреби споживає 1300 кВт/год. електроенергії. Попередньо було обраховано всі необхідні показники, за якими  обрано схему когенераційної установки, комплект та вартість потрібного обладнання,  електричний та тепловий режими роботи (в тому числі добовий і річний графіки змін теплових та електричних навантажень), вартість палива та електрики, технічні характеристики нового обладнання. В результаті була підібрана найбільш оптимальна за техніко-економічними показниками когенераційна установка на базі газопоршневого двигуна-генератора „Катерпіллар-3520 В” (виробництва США) електричною потужністю 1460 кВт. Для визначення постачальника обладнання був проведений тендер, переможцем якого стало ТОВ „Цепеллін Україна”. Установку придбано на умовах товарного кредиту. Проект розробив інститут „ДніпроВДІПІенергопром”. Для  його впровадження з міського бюджету було виділено один мільйон грн. Монтаж і пуск обладнання фахівці комунального підприємства здійснили самостійно.

Обладнання для когенерації на базі газопоршневих двигунів, обране для модернізації котельні, є найбільш ефективним та універсальним на сьогоднішній день, що підтверджується такими показниками:

-       електричний ККД даної моделі складає 42 відсотки;

-       можливість роботи з паливним газом низького тиску;

-       високий моторесурс двигуна( до 250 тис. мотогодин – більше 25 років експлуатації);

-       маневреність – можливість функціонування при часткових навантаженнях за незначної втрати ККД.

 

 

Результати

 

Визначальним продуктом для даної когенераційної установки є  електрична енергія, теплова – допоміжним. Доля електроенергії у загальному обсязі енергії, що виробляється даною установкою, сягає 40 відсотків, утилізація тепла у гарячій воді можлива до 47 відсотків. Таким чином ККД загального використання наближується до 80 відсотків. Досягнення таких показників стало можливим завдяки тому, що когенераційна установка виконується шляхом надбудови існуючої котельні енергетичними установками невеликої потужності. У цьому випадку витрати палива у 1,5 -2 рази нижчі за відомі величини для теплових електростанцій. За даними техніко-економічних розрахунків термін окупності коштів, витрачених на модернізацію, складає менше трьох років. У той же час новозбудовані електростанції окуповуються через 10-15 років.

Ще одна перевага, на яку слід звернути увагу. Котельна розташована у густонаселеному мікрорайоні з цілком сформованою інфраструктурою. Завдяки цьому втрати електроенергії у мережах досить низькі. Це також чинник енергозбереження.

Електроенергія, вироблена новою установкою, використовується як для власних потреб котельні, так  і постачається адресно іншим споживачам у літній період, коли потреба у тепловій енергії зменшується. Утилізована теплова енергія йде на нагрів води, яка цілодобово подається мешканцям Південно-Західного району міста, де ще кілька років тому спостерігалися суттєві перебої ГВП.

Окремо слід звернути увагу на екологічну безпеку нової установки - вона має низький рівень викидів токсичних речовин.   

 

Iнформацiя для контактiв:

Комунальне підприємство теплових мереж
„Черкаситеплокомуненерго”
вул. О. Дашковича, 62, м. Черкаси, 18000
тел./ факс 0472- 54 06 92, 54 06 95.
ел. пошта: tke@ck.ukrtel.net

Джерело: http://www.auc.org.ua