Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Портал по энергосбережению ЭСКО

 

Журнал Тепловые насосы

Впровадження новітніх технологій збору та переробки ТПВ – шлях до покращення екологічної ситуації в місті

Івано-Франківськ

Передумови

Забруднення навколишнього природного середовища твердими побутовими відходами (ТПВ) є однією з першочергових проблем як для багатьох країн, так і для їх регіонів та міст. З кожним роком вона набуває все більшої гостроти.

Потребує розв’язання ця проблема і в Івано-Франківську. Тут за рік збирається близько 390 тис.м³ ТПВ або 97,5 тис. тонн, тобто в середньому 1,6 м³ на одну людину в рік. Рівень організованого збору і захоронення ТПВ складає 77% в цілому по місту.

Стовідсоткове забезпечення жителів міста послугами з вивозу сміття  спричинить збільшення надходження відходів на полігон. Тому одним із основних завдань у цьому напрямку є зменшення навантаження на полігон через запровадження системи сортування та вторинної переробки ТПВ. 

Нововведення

На основі використання досвіду міста Бая Маре (Румунія) щодо співпраці між приватними та державними структурами в Івано-франківську напрацьовано проект впровадження новітніх технологій управління відходами. Головна мета -   розробка сталого механізму роздільного збору, транспортування, переробки та утилізації ТПВ, а також зменшення їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров'я людей.

Відповідно до методики, в місті був вивчений склад побутових відходів. Як показує аналіз фракційного складу, в них міститься (за вагою) до 8 % макулатури, до 25 % полімерних відходів, більше 9 % скла та інших компонентів, які є цінною вторинною сировиною.

Для запровадження роздільного збору зазначених вище видів відходів, за рахунок коштів проекту буде впроваджено нове обладнання для сортування ТПВ. Зокрема, буде побудовано 200 нових контейнерних майданчиків для сортування ТПВ, закуплено 600 спецконтейнерів, а також два автомобіля для транспортування відходів. Також планується створення регіонального пункту прийому відсортованих ТПВ.

Також проектом передбачається проведення роботи з підвищення екологічних знань, особливо серед учнів шкіл, розроблення стратегічного плану з управління ТПВ в місті, екологічного інспектування полігону тощо.

Основний принцип реалізації проекту – мобілізація людських ресурсів. Для ефективного впровадження проекту створені та функціонують наступні структури підтримки:

  • координаційний румуно-український комітет міст-побратимів Бая-Маре-Івано-Франківськ з питань координації планування та реалізації заходів;

  • муніципальні координаційні комітети обох міст з питань управління ТПВ та довкілля;

  • мотиваційні групи громадськості;

  • муніципальний форум сталого розвитку.

Основні методи реалізації проекту:

  • соціологічні дослідження, фокус-групи, тренінги, конкурси;

  • засідання "круглих столів", громадські слухання, семінари, форуми;

  • випуск тематичних статей, буклетів, коміксів, роликів та інтерв'ю в засобах масової інформації, щомісячних бюлетенів "Чисте довкілля";

  • екологічне інспектування полігону ТПВ із залученням екологів;

  • розробка стратегічного плану з управління ТПВ в місті та схеми вивозу ТПВ;

  • розробка "Системи управління навколишнім середовищем м. Івано-Франківська".

Очікувані результати

Результатом реалізації проекту стане впровадження у місті сталої системи збору, транспортування, захоронення та переробки ТПВ.

За рахунок сортування сміття на фракції (пластик, скло, папір і решта відходів) відбудеться зменшення навантаження на полігон на 30 %.

Планується покращення в цілому екологічної ситуації у місті та регіоні.

Окрім того, будуть створені умови для ефективної переробки ТПВ як джерела енергії та отримання цінних компонентів, що містяться у ТПВ. Для суб’єктів підприємницької діяльності буде створено новий ринок збору, транспортування та переробки ТПВ, що в майбутньому приведе до збільшення робочих місць.

Планується також, що за результатами реалізації проекту відбудеться підвищення рівня обізнаності населення з екологічних питань. 

Інформація для контактів

Білик Богдан Іванович,

начальник управління економічного та інтеграційного розвитку

виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004

тел. 342-55 18 42,  ел.пошта: if-msw@yandex.ru

Джерело: http://www.auc.org.ua