Лучшие практики энергосбережения в городах

Главная
О проекте
Контакты

 

Мир энергосбережения - интернет-портал

 

Бюллетень Энергосбережение в ЖКХ

Утилізація вторинного тепла  - важливий ресурс енергозбереження  в комунальному господарстві. З досвіду роботи Концерну „Міські теплові мережі”

Запоріжжя

Передумови 

Концерн „Міські теплові мережі” є одним з найбільших комунальних теплопостачальних підприємств Запоріжжя. Його фахівці постійно працюють над впровадженням нових енергоефективних технологій в роботу системи тепло- та гарячого водозабезпечення.

Оскільки міські котельні працюють, головним чином, на природному газі, одним з напрямів енергозбереження в комунальні енергетиці міста є підвищення ефективності використання палива в котлоагрегатах  за рахунок утилізації тепла вихідних газів.   

Нововведення 

У 2005 році Концерн „Міські теплові мережі” розпочав впровадження програму оснащення котлів типу ТВГ-8 поверхневими конденсаційними теплоутилізаторами.  

ДОВІДКА

При спалюванні природного газу в водогрійних та парових котлах утилізації підлягає лише тепло, яке втрачається з відхідними газами на рівні 5-6%. Глибоке охолодження димових газів з використанням утилізованої теплоти здійснюється в спеціальних теплообмінних апаратах – конденсаційних теплоутилізаторах. Найкращі показники мають утилізатори поверхневого типу. Вони забезпечують конденсацію водяної пари і використання прихованої теплоти пароутворення. Коефіцієнт використання палива котлоагрегату при наявності теплоутилізатора підвищується на 8-12% при нагріванні холодної води і на 3-8% при попередньому підігріві зворотної води системи опалення. Ці апарати виконують також  екологічну функцію, зменшуючи рівень шкідливих викидів в повітря, таких як СО2 та NOx

Широке впровадження цієї технології в комунальному господарстві міста дозволить скоротити на 5-10% витрати природного газу та суттєво поліпшити стан довкілля, що дуже важливо для Запоріжжя. 

Схема поверхневого конденсаційного теплоутилізатора: 1-теплообмінннк; 2- байпасний газохід; 3- оребрена труба; 4-конденсатозбірник; 5-вибуховий клапан; 6-оглядові вікна.

 Апарат виконано  у вигляді окремої приставки до котла, що встановлюється в його хвостовій частині. До теплоутилізатора належить (рисі) теплообмінник 1 з байпасним пристроєм 2, два переходи, що встановлюються на вході та виході відхідних газів. Переходи призначені для приєднання утилізатора до газового тракту котла та відносно рівномірного розподілення димових газів в трубному пучку. Теплообмінна частина набирається з пучка біметалевих оребрених труб  певної геометрії. 

Технічні характеристики :

Найменування параметру, та одиниці виміру

Значення

Номінальна теплопродуктивність, МВт

0,7

Зростання коефіцієнту використання палива , %

8

Температура газів на вході,  °С

193

Температура газів на виході , °С

90

Температура води на вході , °С

10

Температура води на виході, °С

22,5

Габаритні розміри, мм

1100х2250х1700

Маса модуля, кг

750

  

Результат 

Протягом 2005 року фахівці Концерну вже змонтували та ввели в дію два теплоутилізатора в котельні на вулиці Хакаській в Осипенківському мікрорайоні Ленінського району міста. Вона призначена для теплозабезпечення опалення та гарячого водопостачання споживачів мікрорайону. Обладнання - чотири водогрійні котли типу ТВГ-8, відведення димових газів - примусове від кожного котла з використанням димососів. В котельні встановлено два теплоутилізатори, призначені для нагрівання холодної води системи хімводоочищення за допомогою відхідних газів котлів. В грудні нові установки зумовили отримання  670 Гкал.  додаткового тепла.

 Зважаючи на те, що Запоріжжя розвинене індустріальне місто, використання вторинного тепла великих промислових підприємств для потреб комунальної теплоенергетики є дуже актуальним. У 2006 році в міжопалювалювальний сезон  вторинне тепло ТЕЦ ВАТ „Запоріжсталь” було використано для гарячого водопостачання двох районів – Орджонікідзевському та Ленінському. Газ у цей період для нагрівання води не витрачався. Цю схему теплопостачання спільно підготували та ввели в дію Концерн „МТМ” та ВАТ „Запоріжсталь”. Протягом 2005 року за рахунок використання вторинного тепла Концерном „Міські теплові мережі” збережено 8470 м3 природного газу та зекономлено кошти у сумі 224, 6 тис.грн.

 

Інформація для контактів

Концерн „Міські теплові мережі”

бульвар Гвардійський, 137

м. Запоріжжя, 69091

тел. 061-224 08 55, факс 0612-33 10 80

електронна пошта: teplo@isoft.zp.ua

Джерело: http://www.auc.org.ua